عنبیه شناسی یا ایریدولوژی را از گذشته های دور به عنوان “پنجره روح” یاد می کردند. اما هم چنان تعداد کمی از مردم علم عنبیه شناسی را می شناسند و به آن ایمان دارند.علم عنبیه شناسی بر اساس قیاس یکی از پیچیده ترین ساختارهای بافتی بدن است.

تجزیه و تحلیل دقیق از ساختار عنبیه و رنگدانه های آن، اطلاعاتی را در مورد فرد به پزشک ایریدولوژی، عنبیه شناسی می دهد که یافتن آن اطلاعات، از طریق روش های دیگر دشوار است

این اطلاعات به قدری با ارزش است که Iridology سزاوار تبدیل شدن به ابزاری جهت ارزیابی گسترده در هر دو زمینه سلامت جسمی و روانی است.

از گذشته دور، همواره از علم عنبیه شناسی یا ایریدولوژی، با عنوان "پنجره روح" یاد می شد. اما هم چنان تعداد کمی از مردم علم عنبیه شناسی را می شناسند و به آن ایمان دارند.علم عنبیه شناسی بر اساس قیاس یکی از پیچیده ترین ساختارهای بافتی بدن است.
عنبیه چشم راست
عوامل تاثیرگذار در عنبیه شناسی

عوامل زیادی وجود دارد که بر سلامتی و شخصیت انسان تأثیر می گذارد.

بسیاری از این عوامل در عنبیه منعکس می شوند.

اگر فرد از نزدیک به چشمان خود در یک آینه نگاه کند، متوجه می شود که عنبیه ها نیز مانند اثر انگشت، اثر زبان و صورت، مختلف بوده و هیچ کدام دقیقاً شبیه دیگری نیستند.

در واقع طب سنتی، دقیقا از عضو هایی از بدن که شبیه یکدیگر نیستند، با عنوان علوم مختلفی نظیر عنبیه شناسی، چهره شناسی، زبان شناسی و … اقدام به درمان بیماران کرده است.

روش استفاده از عنبیه شناسی

Iridology مبتنی بر مطالعه علمی قسمت رنگی چشم است.

عنبیه همچون یک نقشه پر از اسرار است. علم ایریدولوژی بر اساس قیاس یکی از پیچیده ترین ساختارهای بافتی بدن است.

با علامت گذاری بر روی نقشه مخصوص عنبیه شناسی می توان پی به شرایط فیزیولوژیکی بیمار، خطرات سلامتی روانی، چالش ها و یا نقاط قوت ارگان های مختلف و خصوصیات شخصیتی برد.

پزشک عنبیه شناس از طریق عنبیه شناسی، می تواند با ارزیابی سیستم های مختلف بدن، از شرایط گذشته، حال و شرایط بالقوه سلامت آینده خود، آگاهی کسب کند.

همچنین می تواند تمایلات ارثی شخصی که توسط تجمع سمی در قسمتهای مختلف بدن، ایجاد می شود را بیان کند.

عنبیه شناسی در طب سنتی

عنبیه شناسی روشی است که به وسیله آن پزشک یا ایریدولوژیست می تواند از علائم یا نشانه های موجود در عنبیه، وضعیت رفلکس ارگان ها و سیستم های مختلف بدن را بیان کند. این علائم نشانگر تصویری دقیق از تمامیت بدن است.

سنگ بنای عنبیه شناسی

چهار اصل که سنگ بنای عنبیه شناسی را تشکیل می دهند عبارتند از:

 • وضعیت اعصاب
 • وضعیت سیستم گردش خون و لنف
 • وضعیت تغذیه و کیفیت استراحت
 • وضعیت تنفس و حالت ذهنی

اعتقاد اطبا سنتی، بر این اساس است که طبیعت با انتقال این اطلاعات به قسمت عنبیه چشم، بینش ارزشمندی از وضعیت حیاتی بدن برای ما فراهم کرده است.

پزشک عنبیه شناس از طریق عنبیه شناسی، می تواند با ارزیابی سیستم های مختلف بدن، از شرایط گذشته، حال و شرایط بالقوه سلامت آینده خود، آگاهی کسب کند.
عنبیه چشم چپ
تحقیقات انجام شده در مورد عنبیه شناسی

تحقیقات Iridology یا عنبیه شناسی نخستین بار در اروپا در سال ۱۶۷۰ آغاز شد؛ درست هنگامی که دکتر فیلیپوس ماینس مقاله ای منتشر کرد و در آن به توصیف چشم بیماران خود در هنگام بیمار شدن یا مجروح شدن پرداخت.

او همچنین متوجه تغییراتی در چشم شد که با بهبودی بعدی همراه بود و توانست نقاطی از عنبیه را به قسمتهای خاصی از بدن پیوند دهد. وی سرانجام با مشاهده چشم، توانست مناطقی از بدن که نیاز به پشتیبانی دارند را پس از مطالعات فراوان بر ساختار عنبیه تشخیص دهد.

ایریدولوژی در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک ابزار تشخیصی، مورد استفاده قرار می گرفت، اما با کاهش درمان های طبیعی استفاده از عنبیه شناسی از سال ۱۹۱۰، کاهش یافت.

تفاوت عنبیه شناسی با روش های نوین

امروزه روش های آزمایشگاهی که به جهت تشخیص بیماری مورد استفاده قرار می گیرند، پرهزینه، وقت گیر و اغلب اوقات برای بیمار ناراحت کننده و رنج آور است.

با استفاده از ایریدولوژی که روشی ساده، بدون درد، اقتصادی و غیر تهاجمی است و با این روش نوین که راه جدیدی برای تصویربرداری از بدن است، می توان پی به حالت درونی بیمار برد.

ایریدولوژی به جای تشخیص علائم، با درک آسیب پذیری های ژنتیکی و الگوهای واکنشی، می تواند تعادل و محافظت از بیمار را شروع کند.

عنبیه شناسی همچنین یک روش اقتصادی ساده برای یادگیری مراقبت از بدن ارائه می دهد.

البته این امکانی است که از گذشته در اختیار پزشکان طب سنتی و پزشکان طب مدرن قرار گرفته و دلیلی بر نقض طب مدرن نیست.

هدف اساسی عنبیه شناسی جلوگیری از فرآیندهای دژنراسیون جدی (آسیب جدی سلول و بافت) با ادغام حمایت های تغذیه ای، مکانیکی (کایروپراکتیک)، معنوی و عاطفی است.

مزایای ایریدولوژی -عنبیه شناسی
 • آگاهی کلی در مورد سلامتی
 • درک نحوه تعامل اندام ها
 • آگاهی در مورد پیش فعال بودن یا تحت فشار بودن
 • آشنایی با ساختار شیمیایی کلی بدن
 • دانستن شرایط سیستم عصبی، گوارشی، دفع کننده، لنفاوی و آناتومی کلی بدن
چرا عنبیه شناسی؟

چشم عضوی است که مغز را به نمایش می کشد. چشم ها راه ورودی مغز هستند. از طریق تغییر رنگدانه ها و ساختار عنبیه، شرایط غیر طبیعی بافت های بدن آشکار می شود.

در این شرایط تصاویری در چشم آشکار می شود که تجسمی دقیق از بدن در عنبیه چشم، به تصویر کشیده می شود و سلامتی و آسایش بدن را نمایان می کند.

عنبیه شناسی موثرترین روش ارزیابی در جهان است.

علم عنبیه شناسی که پزشک آن را به عنوان یک قضیه کلی در نظر می گیرد و بر این اعتقاد است که بشر باید آن را به عنوان یک مکمل مورد مطالعه قرار دهد.

کارآمدترین روش در بالابردن سطح سلامتی

دلیل این اعتقادات و نظریات پزشکان این است که با معاینات به عمل آمده از چشم می توان به اختلالات موجود در بدن پی برد. آنها چشم را به عنوان عضوی در نظر دارند که سلامتی و بیماری فرد را به طور حتم از معاینه عنبیه می توان مشخص کرد.

کارآمد ترین پاسخ در بالا بردن سطح سلامتی، می تواند در اجرای با هم هر دو روش تغذیه ای و تجزیه و تحلیل عنبیه باشد. علاوه بر تغذیه درمانی، روش های مختلف درمانی و طبیعی نیز می توانند در برنامه درمانی هر فرد قرار بگیرند.

عنبیه شناسی اشاره عمیق و دقیقی بر روی انواع بیماری های ژنتیکی دارد. همه اشخاص ترکیب های خاصی از صفات جسمی را از خانواده خود به ارث می برند.

بعضی از صفات رفتاری و اخلاقی، انواع بیماری های ژنتیکی و ریشه های آن را به طور معمول می توان از شجره خانوادگی و یا از روی بررسی صفات خانوادگی مشاهده کرد.

نقش عنبیه شناسی در درمان بیماری ها
 • اما این صفات تا چه اندازه به طور خاص بر روی بدن اشخاص مختلف تاثیر می گذارد؟
 • آیا رژیم و شیوه زندگی برخی افراد تأثیر زیادی بر سرگذشت آن ها دارد؟
 • کدام جنبه های روحی و عاطفی بر سلامت جسمی ما تأثیر می گذارد؟
 • چرا هرچه پیرتر می شویم، مقاومت خود را نسبت به انواع بیماری ها از دست می دهیم؟
نقش عنبیه شناسی در زندگی افراد


عنبیه شناسی با تمرکز بر علم و اصول طب سنتی و ژنتیک افراد، بسیاری از حدس و گمان ها را از این سؤالات برمی دارد. گذراندن زندگی بدون این اطلاعات مانند سفر بدون نقشه است.

با انجام تست عنبیه شناسی و استفاده از علائم ژنتیکی و یا طرح موجود در عنبیه، می توان دریافت که اجزای بدن چقدر خوب یا بد در کنار هم قرار گرفته اند.

با انجام تست عنبیه شناسی حتی می توان فهمید، آستانه تحمل بدن در برابر بیماری های مسری و غیر مسری تا چه حد است. حتی می توان به این موضوع پی برد که چه علائم و دلایلی باعث ایجاد بیماری های مختلف و نادر، در افراد مختلف می شود.

از آنجایی که ممکن است بیماری های مختلف با علائم مشابه در بدن افراد بروز کنند، پس علم عنبیه شناسی با ساده ترین روش می تواند با توجه به طرح ها و نقوش موجود در عنبیه و با کمک علم عنبیه شناسی، بیماری شخص را تشخیص دهد.

طب سنتی بر این عقیده است که تعداد کثیری از بیماری ها منشاء روحی و عاطفی دارند. با استفاده از دانش عنبیه شناسی، می توان به طور مؤثرتر به چالش های سلامتی نزدیک شد.

با استفاده از این علم، هم چنین می توان تشخیص داد که چه کار هایی باید انجام بگیرد تا باعث مهار شدن بیماری ها و یا معالجه آن و یا عدم عود کردن آن شد.

اهمیت ارزیابی ایریدولوژی و مدیریت سلامتی

عاقلانه ترین راه برای حفظ سلامتی بیمار، شناخت و درک کامل بدن او است. وقتی انسان از بدن خود مراقبت می کند، پاداش او سلامتی است. سلامتی، احساس جوانی را به دنبال خواهد داشت. ارزیابی ایریدولوژی، نقش مهمی در سلامتی و تندرستی دارد.

ارزیابی ایریدولوژی، اطلاعاتی در مورد سیگنال های بدن و نحوه پاسخگویی به این سیگنال ها می دهد.

در این ارزیابی، قبل از ایجاد مشکلات جدی، می توان شرایط خاصی را مشخص کرد و به افراد این امکان را داد تا در برابر بسیاری از بیماری هایی که با زمینه ژنتیکی یا بیماری هایی که در مسیر زندگی به وجود می آید، پیشگیری های لازم را اجرایی کنند تا همیشه در حس جوانی و انرژی غوطه ور باشند.

بزرگترین مزیت عنبیه شناسی

بزرگترین ویژگی و مزیت اصلی ایریدولوژی، نسبت به سایر انواع غربالگری های سلامت، این است که عنبیه پتانسیل ها و تمایلاتی را نشان می دهد که ممکن است در زندگی هر فردی به شکلی خاص رخ دهد.

بنابراین، می توان به کمک دانش عنبیه شناسی، بیماری را ده ها سال قبل از ظاهر شدن، درمان کرد.

اقدامات پیشگیرانه برای بهبود سلامتی و جلوگیری از بیماری های مختلف، تنها از عهده علم پر رمز و راز و جذاب عنبیه شناسی بر می آید.

علم Iridology، با یکی از بنیادی ترین حقایق هنرهای شفا بخش سر و کار دارد.

در هنگام بحث در مورد علم شگفت انگیز عنبیه شناسی، ممکن است عده کثیری تکیه به این علم را با امکان خطای بالا بدانند

اما با این حال ممکن است در این علم نیز هم چون دیگر مهارت ها و علوم، خطا وجود داشته باشد؛ بنابراین درصدی خطا در این علم و تمام علوم وجود دارد.

تشخیص نادرست در عنبیه شناسی، می تواند به علت واکنش های ناشی از اشعه ایکس، استفاده از مواد شوینده سولفات دار، مصرف مداوم داروهای شیمیایی و استفاده مداوم از غذاهای تصفیه شده و سنتز شده باشد.

عوامل گفته شده در سطح فوق می تواند تشخیص را دچار خطا کند.

هم چنین باید بدانیم که اثرات شفا بخش بودن در واقعیت، شامل یک برنامه یکپارچه و متعادل برای سلامت روح، تغذیه مناسب، گیاهان درمانی موثر، اسانس ها ، هومیوپاتی، کار، انرژی، استفاده از روغن های مناسب و … است..

با توجه به تجربیات شخص بنده که به مدت ۶ سال فعالیت در زمینه عنبیه شناسی داشته ام، تطبیق این روش تشخیصی با روشهای دیگر مانند سوجوک تراپی و شرح حال بیمار، این روش ابزاری بسیار دقیق و سریع و کاربردی بوده و جهت نمایان کردن یک دید کلی از مشکلات و روحیات فردی ، گزینه بسیار عالی می باشد.

عنبیه شناسی در ارومیه با تعیین وقت قبلی در این مرکز قابل انجام است .

چکاپ کلی بدن و اطلاع کلی از مزاج فردی ، پیشگیری از مشکلات روحی و جسمی که ممکن است فرد در آینده به آن دچار شود، کم هزینه بودن وغیر تهاجمی بودن از مزایای این روش است.

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.