پروستات

پروستات واقعا چیست ؟

اکثر مردم کلمه پروستات را شنیده اند اما اطلاعات خیلی کمی راجع به آن دارند و بسیاری از مردم نمیدانند که پروستات در کجای بدن قرار دارد. غده پروستات درست در زیر مثانه قرار دارد .

پروستات تولید قسمتی از مایعی میکند که اصطلاحا به آن منی گفته میشود و این مایع در اوج لذت جنسی خارج میشود . پروستات برای اینکه عمل خود را به درستی انجام دهد نیازمند هورمونهایی است که از بیضه ترشح میگردد و در صورتی که این هورمونهای مردانه که از بیضه ها ترشح میشوند مقدارشان کاهش یابد پروستات کوچک میگردد .

مایعاتی که از غدد ترشح میگردند در اپیتلیوم غدد ساخته میشوند . اپیتلیوم عبارت است از لایه هایی از سلولهای ویژه که به آنها اصطلاحا سلولهای اپی تلیال گفته میشود . در تمام غدد ، اپیتلیوم توسط بافتی بنام استروما محاصره میشود . در پروستات این استروما حاوی رشته های عضلانی میباشد که میتواند باعث ایجاد مشکلاتی در بیماریهای پروستات شود در هنگام بزرگ شدن پروستات هم استروما و هم اپی تلیوم بزرگ میشوند . یعلاوه گر چه پروستات شبیه یک عضو منفرد میباشد اما در واقع از دو قسمت مختلف تشکیل شده است که هر کدام از این قسمتها مستعد مبتلا به بیماریهای مختلفی میباشد با وجود اینکه ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما دانستن این موضوع که پروستات از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است و هر دوی این قسمتها از غددی ( اپیتلیوم ) که توسط بافت ( استروما ) حاوی عضلات احاطه شده تشکیل یافته اند می تواند به درک ما از بیماریهای که پروستات را گرفتار میکند و نحوه درمان آنها کمک بسیاری بکند . در نزدیکی پروستات دو عضله حلقوی تنگ کننده وجود دارد که به آنها اصطلاحا اسفنکتر گفته میشود. این اسفنکترها باعث کنترل مثانه و توقف نشت کردن ادرار از مثانه می شوند . آنها همچنین به خروج مایع منی در هنگام اوج لذت جنسی کمک میکنند . عضله حلقوی که در زیر پروستات قرار دارد و به آن اصطلاحا اسفنکتر خارجی مثانه گفته میشود به ویژه برای جلوگیری از نشت ادرار از مثانه به بیرون اهمیت دارد .

علل ایجاد مشکلات پروستات

همچنان که سن اقایان بالاتر میرود پروستات آنها نیز معمولا بزرگتر میشود اکثر این بزرگ شدن پروستاتها از سنین بعد از پنجاه سالگی شروع میشود بنابراین این مشکل بیشتر در افراد پیر خیلی دیده میشود خود این واقعیت که پروستات بزرگ میشود بخودی خود اهمیتی ندارد و در واقع مشکلی که ایجاد میشود به اندازه واقعی پروستات ربطی ندارد با این حال پروستات اطراف مجرایی را که از مثانه خارج میشود و به آن پیشابراه گفته میشود را احاطه کرده و بزرگ شدن پروستات باعث فشرده شدن این پیشابراه و باریک شدن سوراخ خارجی مثانه میگردد . در این حالت انسداد ایجاد شده و موجب آهسته شدن جریان ادرار میشود .

علایم انسداد پیشابراه

از آنجایی که انسداد پیشابراه به تدریج رخ میدهد بسیاری از آقایان متوجه این وضعیت نمیشوند آنها ممکن است متوجه شوند که جریان ادرار آنها مثل زمان جوانی شان به راحتی صورت نمیگیرد و از قدرت کمتری برخوردار است وقتی این انسداد شدیدتر شود ممکن است تاخیری در هنگام شروع ادرار کردن ایجاد شود و در انتهای ادرار کردن نیز ادرار به صورن قطره قطره خارج گردد . از آنجای که مثانه به طور کامل از ادرار خالی نمیشود ممکن است این افراد این احساس را داشته باشند که هنوز در مثانهشان ادرار وجود دارد .

علایم بزرگ شدن پروستات

  1. تاخیر در شروع ادرار
  2. سرعت کم جریان ادرار
  3. قطره قطره آمدن ادرار در پایان ادرار کردن
  4. عدم تخلیه کامل مثانه
  5. تکرر ادرار
  6. بلند شدن از خواب در شب برای ادرار کردن
  7. عجله داشتن در ادرار کردن
  8. احساس عدم تخلیه کامل مثانه حتی بعد ار تخلیه کامل آن

علایم شبیه مشکلات تورم پروستات

آقایانی که به تنگی پیشابراه ، سنگهای مثانه و تومورهای ( غده های ) مثانه دچار هستند ممکن است علایم مشابه کسانی که مبتلا به بیماریهای پروستات هستند نشان دهند .