بابونه خواص ضد چسبندگی پلاکت ها ، ضد آلرژی ، حساسیت  و ضد آلزایمر داشته برای درمان آرتریت ، افسردگی ، گرفتگی عضلات ، عفونت بدن مفید و محافظ آثار مخرب اشعه ها بر بدن است.

استفاده ی اصلی خوراکی بابونه جهت مشکلات معده و روده می باشد.دارای خواص ضد اسپاسم، ضد نفخ معده،ضد نفخ شکم، مقوی معده، ضداستفراغ، ضد اسهال وآرام بخش می باشد. استفاده ی خوراکی بابونه اکثر مشکلات معده و روده ها را حل می کند و برای نفخ معده و نفخ شکم بسیار مفید است.

گیاه شناسی بابونه

بابونه گیاهی است یک ساله تا ارتفاع ۴۰ سانتی متر که به طور خودرو در بسیاری از نقاط می روید. ساقه ی بابونه دارای انشعاب زیادی است که منتهی به کاپیتول هایی به قطر تا ۲ سانتی متر می شود.

کاپیتول دارای دو نوع گل زبانه ای به رنگ سفید و لوله ای به رنگ زرد است که به ترتیب در کنار و وسط نهنج قرار گرفته اند. برگ های بابونه دارای بریدگی های زیاد و باریک هستند. قسمت مورد استفاده ی گیاه کاپیتول های ان است که در بهار و تابستان جمع آوری می شود.

با وجودی که گیاه خودرو است ، ولی به علت استفاده ی زیاد از آن ؛در جهان درسطوح وسیعی کشت می گردد. این گیاه در نقاط مختلف ایران از جمله لرستان، خوزستان و استان تهران به حالت خودرو می روید.

استفاده ی اصلی خوراکی بابونه جهت مشکلات معده و روده می باشد.دارای خواص ضد اسپاسم، ضد نفخ معده،ضد نفخ شکم، مقوی معده، ضداستفراغ، ضد اسهال وآرام بخش می باشد. استفاده ی  خوراکی بابونه اکثر مشکلات معده و روده ها را حل می کند و برای نفخ معده و نفخ شکم بسیار مفید است.
تاریخچه بابونه

بابونه از زمان رومی ها به علت خواص دارویی مورد توجه بوده و در درمان های سنتی به عنوان ضد اسپاسم و مسکن برای درمان بیماری های گوارشی و روماتیسم استفاده می شده است.

چای بابونه برای درمان عفونت های انگلی-کرم ها مصرف می شده است. هم چنین بابونه در رنگ مو به عنوان نرم کننده به کار می رود از اسانس بابونه در تنباکوی سیگار نیز استفاده می شده است.

از بابونه برای شست و شوی زخم و نرم کردن بافت های نکروزوگرانول شده ،استفاده شده است. بر طبق گزارش ها بابونه دارای خواص ضد التهاب، ضد باکتری، قابض و خوشبو کننده است . فرآورده های متفاوت این گیاه برای درمان استفراغ، کولیک، تب ، نفخ و کیست ها به کار می رود.

منبع جغرافیایی بابونه

بابونه بومی نواحی جنوبی و شرق اروپا و غرب آسیاست. در حال حاضر، در اکثر نقاط اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا کشت می شود. مقدار زیادی از گیاه، توسط کشورهای آرژانتین، مصر، بلغارستان و مجارستان و مقدار کم تری توسط اسپانیا، چک تولید و به فروش می رسد.

ترکیبات مهم بابونه

سرشاخه های گل دار ، حاوی ۱.۵ الی۰.۳ درصد اسانس هستنئد که اوی آلفابیسابولول به میزان تا ۵۰درصد، بیسابولول اکساید، بیسابولن، و سزکوئی ترپن به نام کامازولن که تا ۱۵ درصد اسانس را تشکیل می دهد است.

این جسم اکثرا تحت شرایط مختلف اسانس گیری از جمله حرارت، تولید می شود و اسانس گیاه را آبی رنگ می کند. بنابراین وجود و میزان کامازولن و در نتیجه رنگ آبی اسانس بابونه، بستگی به شرایط اسانس گیری داشته و ممکن است این ماده درحداقل میزان تولید شده و یا ایجاد نگردد.

ترکیبات دیگر گیاه شامل سس کوئی ترپن لاکتون ها از جمله ماتریسین و ماتری کارین، فلاونوئید ها از جمله آپی ژنین، ولوتئولین و کومارین ها و موسیلاژها می باشند.

استفاده ی اصلی خوراکی بابونه جهت مشکلات معده و روده می باشد.دارای خواص ضد اسپاسم، ضد نفخ معده،ضد نفخ شکم، مقوی معده، ضداستفراغ، ضد اسهال وآرام بخش می باشد. استفاده ی  خوراکی بابونه اکثر مشکلات معده و روده ها را حل می کند و برای نفخ معده و نفخ شکم بسیار مفید است.
اثرات مهم بابونه

به صورت موضعی ضد التهاب و به صورت خوراکی درای خواص ضد اسپاسم، ضد نفخ، مقوی معده، ضداستفراغ، ضد اسهال، ضد ورم، ضد کرم و آرام بخش می باشد.

استفاده ی اصلی خوراکی آن جهت مشکلات معده و روده از جمله کرامپ، کولیت، نفخ و گاستریت است.

استفاده ی خارجی و موضعی آن ، جهت پوست و غشای مخاطی از جمله جهت حل کردن بافت های نکروزه شده، ورم، التهاب، محافظ زخم و جوش های پوست می باشد.

عصاره بابونه را دربسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی مانند دئودرانت ها، فرآورده های مربوط به مو، کرم، ژل، لوسیون، پماد و محلول های حمام استفاده می کنند.

همچنین از بخورآن برای نزله های بینی- زکام ، گلو و برونش ها استفاده به عمل می آورند.

داروهای گیاهی بابونه

درآلمان از عصاره ی بابونه به طور مستقیم و یا مخلوط با گیاهان دیگر استفاده ی بسیار زیادی به عمل می آید.

حداقل ۹۰ فرآورده، حاوی بابونه درآلمان تولید می شود.

میزان مصرف سالانه ی آلمان حداقل ۴ هزار تن بابونه است و بیش ترین داروهای مصرفی در آلمان از بابونه، جهت مشکلات روده ای -معده ای، مشکلات پوست و به عنوان ضد التهاب و ورم هسستند.

مهم ترین اثرات گزارش شده بابونه

ضد درد ، ضد کرم، ضد چسبندگی، پلاکت ها، ضد آلرژی، ضد آلزایمر،ضد آرتریت، ضد باکتری،ضد افسردگی،ضد ادم، ضد هیستامین، ضد ورم، ضد اکسیدان، ضد قارچ، ضد تب

ضد عفونی کننده ، ضد اسپاسم، ضد نفخ،CNS دپرسانت، ملین، معرق، هضم کننده، تهوع آور، قاعده آور، خلط آور،محافظ معده، محافظ کبد

کاهش دهنده ی پرفشاری خون، محرک ایمنی بدن، مسکن و محافظ آثار مخرب اشعه ها بر بدن

محصولات مرتبط با این فرآورده را درلینک زیر ببینید

بابونه

عرق بابونه

روغن بابونه