کوریوکارسینوم

 کوریوکارسینوم  یک سرطان نادر می باشد که در هر ۲۰ هزار خانم حامله یک نفر با آن دچار  می شود. این سرطان از بافت  جفت ایجاد می‌شود و معمولاً  هم از یک تومور سرطانی جفت که به آن اصطلاحاً مول هیداتیفرم گفته می‌شود ناشی می‌گردد .

 کوریوکارسینوم  یک سرطان نادر می باشد که در هر ۲۰ هزار خانم حامله یک نفر با آن دچار  می شود. این سرطان از بافت  جفت ایجاد می‌شود و معمولاً  هم از یک تومور سرطانی جفت که به آن اصطلاحاً مول هیداتیفرم گفته می‌شود ناشی می‌گردد .

کوریوکارسینوم ممکن است همچنین بعد از حاملگی خارج رحمی نیز رخ دهد به طور خیلی نادری بعد از زایمان نیز اگر چند سلول  جفت در بدن باقی بماند ممکن است این بیماری ایجاد شود.

گاهی اوقات این سرطان ممکن است حتی  تا چند ماه یا چند سال بعد از زایمان رشد نکند علامت اصلی این بیماری خونریزی از رحم می باشد اگر این سرطان درمان نشود سریع رشد نموده و در ابتدا به دیواره های رحم و سپس به سایر اعضای بدن مثل کبد به گسترش یابد.

 درمان کوریوکارسینوم

 کوریوکارسینوم معمولا  با انجام آزمایش خون و ادرار و اندازه گیری میزان هورمون hcg تشخیص داده می‌شود. هورمون hcg به طور طبیعی در هنگام حاملگی توسط جفت ایجاد می‌شود.

اما اگر مقدار این هورمون خیلی زیاد بالا برود نشان دهنده بروز کوریوکارسینوم می باشد. خانم هایی که دچار حاملگی ( مول  )بچه خوره شده اند و در نتیجه خطر بروز سرطان کوریوکارسینوم در آنها زیاد می باشد،معمولا به طور مرتب و در فواصل زمانی خاصی میزان هورمون hcg  آنها اندازه گیری می شود.

خانم‌هایی که بعد از زایمان یا بعد از سقط حاملگی خارج رحمی دچار خونریزی طول  کشیده شده اند،  را نیز باید از نظر میزان هورمون hcg  مورد ارزیابی قرار داد .

اگر میزان هورمون hcg  در خانمی بالا بود اقدام به انجام سونوگرافی می‌شود تا از آن طریق  تومور غده را کشف نمایند . اگر تشخیص سرطان کوریوکارسینوم تایید شد، آزمایش های بیشتری مثل سی تی اسکن از شکم یا آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کبد انجام می‌شود ،تا معلوم شود که  آیا این سرطان به سایر قسمت‌های بدن  هم گسترش پیدا نموده است یا خیر .

سرطان کوریوکارسینوم  را معمولاً با شیمی درمانی معالجه می کنند . اکثر خانم های مبتلا به این سرطان بعد از درمان مناسب به طور کامل بهبود می‌یابند