درمان کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه های پر ازمایعی هستند که در داخل یا برروی تخمدان رشد میکنند. اکثر کیست های تخمدان غیر سرطانی هستند و ضرری ندارند. انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد. شایع‌ترین نوع کیست های تخمدانی را کیستهای فولی کولر تشکیل می‌دهند .

کیست تخمدان کیسه های  پر ازمایعی هستند که در داخل یا برروی تخمدان رشد میکنند. اکثر کیست های تخمدان غیر سرطانی هستند و ضرری ندارند. انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد. شایع‌ترین نوع کیست های تخمدانی را کیستهای فولی کولر تشکیل می‌دهند .
 کیست تخمدان

 کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل یا بر روی تخمدان رشد میکنند. اکثر کیست های تخمدان غیر سرطانی هستند و ضرری ندارند.

اما گاهی اوقات یک کیست ممکن است سرطانی شود کیست های سرطانی بیشتر احتمال دارد که در خانم‌های بالای ۴۰ سال ایجاد شود.

 انواع کیست های تخمدان

 انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد. شایع‌ترین نوع کیست های تخمدانی را کیستهای فولی کولر تشکیل می‌دهند .

در این نوع کیست ها یک فولیکول رشد نموده و پر از مایع می‌گردد و قطر این نوع کیستها ممکن است تا ۵ سانتیمتر نیز بشود و معمولاً به طور منفرد و تکی دیده می‌شوند .

کیست های کوچک چند تایی که در تخمدان ها ایجاد می شوند احتمالا به علت اختلالات هورمونی تشکیل می گردند و این بیماری را اصطلاحات سندروم تخمدان پلی کیستیک یا به اختصار PCO  می نامند.

به طور کمتر شایعی  کیست هایی ممکن است در کورپوس لوتعوم جسم زردی که از یک فولیکول بعد از رها شدن تخمک ایجاد می‌شود به وجود آید .

این کیست ها پر از خون بوده و اندازه آنها می‌تواند تا ۳۰ سانتی متر هم رشد کند.

کیست های درموئید کیست هایی هستند که حاوی سلول هایی می باشند که به طور طبیعی در همه جای بدن یافت می شوند مثل سلولهای پوست و مو.

 کیست  آدنوم کیستی است که بر اثر رشد  یک نوع سلول در تخمدان ایجاد میگردد  در موارد نادری دیده شده است که یک کیست آدنوما تمام محوطه شکم را فرا گرفته است

کیست تخمدان کیسه های  پر ازمایعی هستند که در داخل یا برروی تخمدان رشد میکنند. اکثر کیست های تخمدان غیر سرطانی هستند و ضرری ندارند. انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد. شایع‌ترین نوع کیست های تخمدانی را کیستهای فولی کولر تشکیل می‌دهند .
 علائم وجود کیست های تخمدان

 اکثر کیست های تخمدان هیچ‌گونه علائم و مشکلی ایجاد نمی کنند اما بعضی از آنها می توانند باعث ایجاد علائم زیر شود:

 1 . سبب ناراحتی در شکم

 2 . درد در هنگام مقاربت

 3 . قاعدگی های نامنظم که گاهی اوقات باعث از دست رفتن خون زیاد میشود

 4 . خونریزی‌های بعد از یائسگی 

۵ . کیست های بزرگ می توانند بر روی مثانه فشار آورد و باعث احتباس ادراری و یا نیاز به مراجعات مکرر به توالت برای دفع ادرار شود.

عوارض وجود کیست ها

اگر یک کیست تخمدان پاره شود و یا پیچ بخورد درد شدید شکم تهوع و تب ممکن است ایجاد شود .

کیستها ممکن است به قدری بزرگ شوند که باعث شوند شکم بزرگ شود.

در موارد نادری ممکن است قبل از بلوغ ، یک کیست هورمون جنسی استروژن تولید نماید و منجر به ظهور علائم جنسی در سنین پایین شود.

بعضی از کیست های تخمدانی تولید هورمون‌های جنسی مردانه می کند و باعث می شوند که خانم هایی حتی ویژگی های مردانه ای  از خود نشان دهند مثل رویش مو در صورت.

درمان کیست ها

 گاهی اوقات کیستها را به طور تصادفی در هنگام معاینات معمول زنانگی کشف می‌کنند.

اگر شما علائم وجود کیست را دارید پزشک برای کشف این موضوع اقدام به معاینه شما خواهد نمود.

همچنین ممکن است ازشما سونوگرافی شود و اینکه لاپروسکوپی انجام شود تا وجود کیست تایید شده و اندازه بزرگی آن و محل آن مشخص گردد.

در صورتی که پزشک بخواهد ببینید که کیست سرطانی است یا خیر ممکن است از شما آزمایش خون نیز بگیرد.

کیستهای تخمدانی ممکن است بدون هیچگونه درمانی ناپدید شود با این حال می توان اندازه کیستها را در فواصل زمانی منظم اندازه گیری نمود و مشخص کرد که آیا کیست در حال بزرگ شدن است یا کوچک شدن.

کیست های بزرگ یا کیستهایی که هیچ تغییری نمی‌کند را می‌توان خالی نمود یا آنها را برداشت.

اگر احتمال می‌رود که کیست سرطانی می باشد باید آن را خارج نمود کیستهای تخمدانی ممکن است به طور مکرر عود نمایند.

 سندروم تخمدان پلی کیستیک

 در سندروم تخمدان پلی کیستیک که به طور اختصار  PCO  گفته می‌شود ،که به علت وجود کیست های متعدد و پر از مایع بزرگ می‌شوند

تصور می شود که این بیماری به علت اختلال در تعداد تعادل هورمونهای جنسی ایجاد می‌شود

  ( گاهی اوقات به علت افزایش هورمون LH که از غده هیپوفیز ترشح می گردد و همچنین به علت افزایش هورمون جنسی مردانه تستوسترون) 

این عدم تعادل هورمون ها ممکن است از تخمک گذاری جلوگیری نماید و بنابراین باعث کاهش باروری می گردد و گاهی اوقات  نیز منجر به افزایش رشد موهای بدن این خانمها میشود . 

این بیماری شایع ترین بیماری اختلال تولید مثلی در خانم ها می باشد و از هر ۲۰ خانمی که در سنین باروری قرار دارند یک نفر به این مشکل دچار می باشد و در بعضی از خانواده ها این بیماری بیشتر دیده می‌شود.

 علائم مشکلات سندروم تخمدان پلی کیستیک

 علائم این بیماری بسیار متغیر میباشد تا هنگامی که فقط به خاطر عدم باروری به پزشک مراجعه نکند ممکن است این بیماری کشف نگردد.

علائم سندروم پلی کیستیک عبارتند از:

 1 . قاعدگی های کم و یا فقدان قاعدگی

 2 . چاقی

 3 . افزایش موهای بدن و صورت

خانمهای دچار  سندروم تخمدان پلی کیستیک در خطر ابتلا به دیابت مرض قند نیز هستند زیرا بدن آنها به هورمون انسولین مقاومت نشان می‌دهد

این افراد همچنین در خطر ابتلا به بیماری بالا بودن فشار خون بیماری شریان کرونری و سکته قلبی می باشند