درمان اختلالات عادات ماهانه

تخمدان ها نقش اصلی  را در دستگاه تناسلی زنان دارا می باشند و تولید سلول های جنسی به نام تخمک به عهده آنها می باشد وقتی یک تخمک با یک سلول جنسی مذکر به آن اصطلاحاً اسپرم گفته می شود ترکیب می شود این توانایی بالقوه را خواهد داشت که به جنین تبدیل گردد.

تخمدان ها نقش اصلی  را در دستگاه تناسلی زنان دارا می باشند و تولید سلول های جنسی به نام تخمک به عهده آنها می باشد وقتی یک تخمک با یک سلول جنسی مذکر به آن اصطلاحاً اسپرم گفته می شود ترکیب می شود این توانایی بالقوه را خواهد داشت که به جنین تبدیل گردد.
تخمدان های زنان

تخمدانها همچنین هورمونهای جنسی ترشح می کنند که کنترل نمو جنسی و چرخه قاعدگی به عهده آنها می باشد.

 تنها قسمت های قابل مشاهده دستگاه تناسلی زنان بافتهایی است که فرج را تشکیل می دهند

لب  فرج چین هایی را از پوست هستند که از محل ورودی مهبل محافظت می کنند و از سلولهای پوشیده شدند که تولید مایع کمی اسیدی می کنند تا از بروز عفونت پیشگیری شود

 مهبل تا رحم امتداد دارد رحم دارای دیواره‌های کلفتی است که جنین در داخل آن رشد و نمو میکند دو لوله رحم از رحم تا تخمدان ها کشیده شده اند و تخمدان ها محل نگهداری تخم ها می باشند

 باروری زنان

 نوزادان  دختری که به دنیا می آیند دارای حدود ۱۵۰ هزار تخمک نابالغ در تخمدان هایشان می باشند 

تخمک ها در تخمدان ها نگهداری می‌شوند و تا هنگام بلوغ که میزان هورمونهای جنسی زنان افزایش می‌یابند.

این تخمکها نیز بالغ نمی‌شوند هر ماه یک بار یک تخمک در مدت ۱۴ روز در داخل فولیکولش به بلوغ میرسد و از تخمدان رها میگردد واز تخمدان وارد لوله رحم می شود که به این فرآیند تخمک گذاری گفته می‌شود.

این تخمک به مدت ۲۴ ساعت در داخل لوله های رحم زنده می ماند و فقط در صورتی که در این مدت توسط یک  اسپرم بارور شود می‌تواند به بقای خود ادامه دهد.

حدود ۵ تا ۶ روز طول می‌کشد که تخمک چه بارور شده باشد و چه بارور نشده باشد از لوله های رحم عبور کرده و خود را به رحم برساند.

اگر تخمک بارور شده باشد در نهایت جایی برای خود در پوشش دیواره رحم پیدا می‌کند بعد از هر بار تخمک گذاری ،دیواره رحم ضخیم تر می شود و خود را آماده پذیرایی از تخمک میکند.

تخمک سپس رشد کرده و به جنین تبدیل می‌شود.

اگر تخمک  بارور نشود به همراه  مقداری از پوشش مخاطی و خون به خارج از مهبل  ریخته می‌شود این وضعیت را خونریزی قاعدگی یا عادت ماهانه می نامند.

چرخه بلوغ تخمک گذاری و خونریزی قاعدگی در فواصل حدودا  ۲۸ روزه  اتفاق می‌افتد .

در هنگام یائسگی که معمولاً در سنین بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد تخمکها دیگر بالغ نمی شوند و تخمدان ها نیز رها نمی گردند

در این زمان قاعدگی ها متوقف شده و مرحله تولید مثلی زندگی خانم ها به پایان خود می‌رسد.

 هورمون های جنسی زنانه

 تخمدانها هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می‌کنند، اما ترشح این هورمون ها تحت کنترل هورمون تحریک کننده فولیکول( FSH ) و هورمون لوتینیزه کننده ( LH ) که از غده هیپوفیز در زیر مغز ترشح می‌شوند، قرار دارند.

هورمونهای جنسی مسئولیت کنترل رشد و نمو جنسی در هنگام بلوغ چرخه قاعدگی و باروری زنان را برعهده دارند

هورمون استروژن همچنین توزیع چربی در بدن را تحریک میکند که شکل بدن خانم ها را موجب می شود

تغییراتی که در میزان هورمونهای جنسی در طی چرخه قاعدگی و در هنگام یائسگی ایجاد می‌شود بر روی خلق و رفتار خانم ها اثر می‌گذارد.

 عادات ماهانه نامنظم در دستگاه تناسلی زنان

 عادات ماهانه از هنگام بلوغ شروع می‌شود و تا زمان یائسگی ادامه دارد میانگین دوره قاعدگی ۲۸ روز می باشد اما اغلب ۲۴ روز و گاهی ۳۵ روز می باشد.

بعد از بلوغ اکثر خانمها دارای دوره های قاعدگی منظم می شوند و فاصله بین قاعدگی ها تقریباً روزهای مشخصی هستند.

با این حال در بعضی از خانم ها این دوره های قاعدگی نامنظم باقی می مانند.

خونریزیهای قاعدگی به طور طبیعی ۲ تا ۷ روز طول می‌کشد که میانگین آن در خانم‌ها ۵ روز می باشد.

 علل ایجاد عادات ماهانه نامنظم 

تغییراتی که در طول مدت دوره قاعدگی ایجاد می‌شود معمولا به علت عدم تعادل موقت هورمونی می باشد.

بالا و پایین رفتن سطح هورمونها در طی بلوغ باعث می‌شود که عادات ماهانه از هنگام شروع شان اغلب نامنظم باشد.

در چندماه اول پس از زایمان و نیز در هنگام نزدیک شدن به سن یائسگی تفاوت‌های زیادی بین الگوهای طبیعی خانم‌ها در خونریزی قاعدگی وجود دارد .عدم تعادل هورمونی در سایر مواقع به غیر از هنگام بلوغ پس از زایمان و نزدیک‌شدن به یائسگی به وسیله عواملی مثل استرس ،افسردگی و بیماریهای شدید و طولانی مدتی ایجاد می‌شوند.

همچنین تمرینات ورزشی شدید و کاهش زیاد وزن از علل شایع اختلالات هورمونی هستند که می‌توانند باعث نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شوند .

گاهی اوقات نامنظم شدن عادت ماهانه ممکن است علامت اختلال در تخمدان ها یا رحم باشد.

برای مثال در سندروم تخمدان پلی کیستیک  که عدم تعادلی در هورمون‌های جنسی وجود دارد و یا در آندومتریوز که قطعاتی از بافت لایه پوشاننده رحم در جای دیگری قرار گرفته و به سایر اعضای موجود در لگن می چسبد ممکن است ،اختلالاتی در عادات ماهانه رخ دهد.

در بعضی موارد یک حاملگی غیرمنتظره باعث ایجاد خونریزی های نامنظم می شود که ممکن است به آسانی با خونریزی عادت ماهانه اشتباه گرفته شود

یک خونریزی منفرد به تاخیر افتاده شده و شدید ممکن است به علت سقط جنین ایجاد شده باشد.

اگر شما دچار یک خونریزی به تاخیر افتاده شده به همراه درد شدید شکمی هستید باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است این وضعیت به خاطر یک حاملگی خارج رحمی باشد در بعضی موارد علت آزاد ماهانه نامنظم مشخص می‌شود.

 درمان اختلالات عادات ماهانه در دستگاه تناسلی زنان

 عادت ماهانه نامنظم که به علت تغییرات هورمونی که به هنگام بلوغ و یا بعد از زایمان ایجاد می‌شود ،معمولاً با گذشت زمان منظم خواهد شد.

نامنظم بودن عادات ماهانه در خانم هایی که به یائسگی نزدیک می شوند ،در نهایت با متوقف شدن قاعدگی ها پایان می یابد.

در تمام این موارد معمولاً نیازی به درمان وجود ندارد با این حال اگر این مشکل طول بکشد و باعث ایجاد اختلال در زندگی فرد شود با مصرف داروها می توان عادات ماهانه را منظم نمود

عادات ماهانه نامنظم که از دست دادن شدید وزن و انجام تمرینات ورزشی شدید استرس و افسردگی زیاد می‌شود را می‌توان با غلبه بر این مشکلات منظم نمود.

اگر هیچ علت واضحی برای عادت ماهانه نامنظم وجود نداشت پزشک ممکن است درخواست انجام آزمایش‌هایی را بنماید تا شاید علت زمینه ای آن پیدا شود

این آزمایش ها شامل آزمایش حاملگی آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون‌ها و سونوگرافی از لگن برای بررسی تخمدانها و رحم می باشد

اگر یک علت زمینه ای  پیدا شد با درمان آن باعث خواهیم شد ، عادات ماهانه منظم شود.