سرطان دهانه رحم معمولا رشد آهسته ای دارد .
سرطان دهانه رحم

 سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان هایی است که خانمها دچار آن  می شوند در هر سال حدود ۴ هزار مورد جدید از این بیماری در بریتانیا شناسایی می‌شوند.سرطان دهانه رحم معمولا رشد آهسته ای دارد .

با این حال سرطان دهانه رحم از معدود سرطان‌هایی است که می‌توان با انجام آزمایش‌های دوره‌ای و قبل از بروز علائم از آن پیشگیری نمود .

سرطان دهانه رحم معمولا رشد آهسته ای دارد .

در مرحله پیش سرطانی سلولهای دهانه رحم به تدریج از حالت غیرطبیعی خفیف به حالت غیرطبیعی شدید تغییر میابد  که به آن دیس  پلازی دهانه رحم گفته می‌شود

این تغییر سلول ها را می توان با استفاده از آزمایش پاپ اسمیر کشف نمود و قبل از بروز سرطان را درمان نمود.

 علل ایجاد

 علت بروز سرطان دهانه رحم هنوز به درستی مشخص نشده است اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد، این تغییرات سلولی در دهانه رحم مرتبط با ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی می باشد.

این ویروس از طریق مقاربت جنسی منتقل می‌شود و خانم‌هایی که از سنین پایین تر مقاربت جنسی را شروع کردند  و یا اینکه چندین شریک جنسی دارند و از کاندوم نیز استفاده نمی‌کنند ،در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان هستند.

استعمال دخانیات نیز یکی از عوامل خطرزای بروز این سرطان می باشد. 

خانمهایی که سیستم ایمنی بدن آنها اشکال دارد و یا اینکه از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند در خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان هستند.

 علائم

سرطان  دهانه رحم  همیشه باعث بروز علائم نمی‌شود با این حال در بعضی از خانم‌ها ممکن است خونریزی های غیرطبیعی  بخصوص بعد از مقاربت جنسی ایجاد شود.

در صورت پیشرفت علایم زیر ممکن است بروز نماید:

 1 . ترشح آبکی خون آلود و با بوی بد از مهبل

 2 . دردهای لگنی

 3 . درد در هنگام مقاربت

 در  صورتی که درمان نگردد این سرطان  به رحم و سپس به غدد لنفاوی موجود در لگن گسترش یابد

در نهایت ممکن است سرطان به سایر قسمت های بدن مثل کبد و ریه ها نیز انتشار بیابد.

 نحوه تشخیص

 اگر پزشک مشکوک شود که خانمی مبتلا به سرطان دهانه رحم می باشد، اقدام  به انجام آزمایش پاپ اسمیر خواهد کرد

اگر در این آزمایش سلول های سرطانی دیده شود پزشک ممکن است اقدام به کولپوسکوپی نماید .

در کولپوسکوپی دهانه رحم با استفاده از دستگاه مخصوص به خوبی با نمای بزرگ دیده می‌شود و قسمت‌های غیرطبیعی را می توان مشاهده نمود.

در هنگام کولپوسکوپی  یک نمونه از بافت دهانه رحم برداشته می‌شود و برای جستجوی سلول های سرطانی در آن به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود .

اگر این نوع سرطان در خانمی تشخیص داده شد ممکن است پزشک آزمایش های دیگری درخواست نماید تا ببیند که آیا سرطان به سایر قسمت‌های بدن نیز سرایت کرده است یا خیر.

این آزمایش ها می توانند شامل رادیوگرافی از قفسه سینه یا ام آرآی از سینه باشند تا وضعیت ریه ها مشخص گردد همچنین سی تی اسکن از  شکم به آزمایشهای خون انجام می‌شود تا عملکرد کبد ارزیابی شود

 درمان

 بر اساس اینکه  سرطان دهانه رحم تا چه مرحله  ای پیشرفت کرده است و شرایط بیمار چگونه است درمان متفاوت خواهد بود.

اگر سرطان فقط محدود به دهانه رحم باشد و بیمار قصد داشته باشد که در آینده بچه دار شود ،می توان فقط به سمت دچار ضایعه را با عمل جراحی برداشت .

اغلب مواقع عمل جراحی هیسترکتومی انجام می‌شود و رحم و دهانه رحم با عمل جراحی برداشته می‌شود

اگر سرطان به  رحم گسترش یافته باشد، ممکن است لازم باشد که رحم به همراه لوله های رحم و تخمدان ها  ، قسمت بالای مهبل و غدد لنفاوی نزدیک آن برداشته شود.

  در خانم هایی که هنوز یائسه نشده اند در صورت امکان می‌توان  تخمدان ها را باقی گذاشت زیر تخمدانها تولید هورمون‌های جنسی میکنند و برداشتن آنها باعث بروز یائسگی زودرس در سنین پایین می‌شود .

اگر سرطان به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته باشد انجام رادیوتراپی و گاهی اوقات شیمی درمانی ممکن است لازم باشد.

اگر آن در مراحل اولیه تشخیص داده شود و درمان گردد، تقریبا تمام خانمهای مبتلا به طور کامل بهبود خواهند یافت.

با این حال اگر این سرطان از دهانه رحم به سایر قسمت‌ها گسترش یابد خیلی خطرناک می‌شود به طوری که از هر پنج خانم که این وضعیت گرفتار  می‌شود، دو نفرشان خواهند مرد.

انجام آزمایش پاپ اسمیر در فواصل زمانی مشخص  و به صورت دوره‌ای و درمان سریع سلول‌های غیرطبیعی باعث کاهش بروز این سرطان در کشورهای پیشرفته شده است

همچنین به خانم‌ها توصیه می‌شود که برای کم شدن خطر ابتلا به آن از  روش های سد کنندگی در پیشگیری از بارداری  مثل استفاده از کاندوم کنند.