پولیپ های رحم توده های بی دردی هستند که به دهانه رحم و یا به قسمت داخلی رحم چسبیده اند پولیپهای رحم می توانند به صورت تک تک و یا به صورت گروهی و تا اندازه حداکثر ۳ سانتیمتر ایجاد شوند.

پولیپ های رحم توده های بی دردی هستند  که به دهانه رحم و یا به قسمت داخلی رحم چسبیده اند پولیپهای رحم می توانند به صورت تک  تک و یا به صورت گروهی و تا اندازه حداکثر ۳ سانتیمتر ایجاد شوند.

پولیپ های رحم

پولیپ ها معمولا بی ضرر هستند اما در موارد نادری ممکن است سرطانی شوند پولیپ های رحم در خانمها به خصوص در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شایع می باشند.

علت ایجاد پولیپ های رحم شناخته نشده است اما می‌توانند بر روی دهانه رحمی که قبلا دچار زخم  شده است به وجود آید.

همچنین گاهی اوقات به دنبال عفونت دهانه رحم پولیپ ها بر روی آن ایجاد میشوند.

خانم‌هایی که بچه دار نشده مهبل و  خونریزی بعد از مقاربت جنسی و نیز خونریزی در فواصل بین عادات ماهانه و یا بعد از یائسگی می باشد چنین خونریزی هایی ممکن است علامت جدی یک بیماری مثل سرطان دهانه رحم نیز باشد

 درمان پولیپ های رحم 

با استفاده از  وسیله ای به نام اسپکولوم مهبل را باز می‌کنند و پزشک قادر است از این طریق  پولیپ های دهانه رحم را ببیند

پولیپ های داخل رحم را می‌توان با استفاده از سونوگرافی یا هیستروسکوپی مشاهده نمود .

درمان پولیپ ها معمولاً سریع و آسان میباشد پولیپ های دهانه رحم را می‌توان از طریق اسپکولوم با جراحی بیرون آورد اما پولیپ های داخل  رحم  را با استفاده از هیستروسکوپی بیرون می آورد .

درد خفیف و خونریزی  کمی ممکن است تا چند روز بعد از جراحی وجود داشته باشد نمونه‌ای از پولیپ  را به آزمایشگاه پاتولوژی می‌فرستند تا مطمئن شوند که سرطانی نیستند و  پولیپ ها ممکن است از دوباره کنند و دوباره  نیاز به جراحی داشته باشند

 جابجایی رحم به طرف عقب

به طور  طبیعی به طرف بالا و جلو متمایل است  در ۱۰ درصد خانم‌ها رحم به طرف عقب خم  شده است و بر روی راست روده قرار می‌گیرد.

این حالت را جابجایی رحم به طرف عقب می نامند و هیچ ضرری هم ندارد.

اغلب هیچ علتی برای ایجاد چنین حالتی وجود ندارد با این حال ممکن است بعد از زایمان و یا به علت وجود یک کیست تخمدان که باعث فشار به رحم و به عقب راندن آن میشود ایجاد شود.

یک رحم به عقب برگشته معمولا هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و بر روی باروری حاملگی و زایمان تاثیری ندارد

با این حال ممکن است در هنگام مقاربت جنسی ایجاد درد نمایید و یا اینکه در بعضی از خانم ها باعث بروز کمردرد شود بخصوص در هنگام عادت ماهانه شود

 درمان

 پزشک ممکن است در هنگام معاینه احساس نماید که رحم  به عقب برگشته است برای مشاهده این وضعیت می توان از لاپاراسکوپی استفاده نمود .

در صورتی که یک مشکل خاص مثل کیست تخمدان باعث این وضعیت شده باشد می‌توان با درمان آن اجازه داد که رحم به وضعیت طبیعی خود برگردد .

استفاده از مسکن‌ها می‌تواند باعث تسکین درد کمر شود و  درد در هنگام مقاربت جنسی را می توان با تغییر وضعیت در هنگام مقاربت بر طرف نمود

فیبروآدنوم

 به رشد بیش از حد یک لوبول پستانی (  قسمتی از پستان که تولید شیر میکند )  و بافت اطراف آن فیبروآدنوم گفته می‌شود.

گرچه علت ایجاد فیبروآدنوم مشخص نشده است اما تصور می شود که با حساسیت بافت پستانی نسبت به هورمون های جنسی زنانه مرتبط باشد.

توده‌های فیبروآدنوم در طی حاملگی سریع تر رشد می کند که شاید علت آن افزایش میزان هورمونهای جنسی در چنین مواقعی باشد فیبروآدنومها در خانم‌هایی که در سنین ۱۵ تا ۳۰ سال قرار دارند و نیز در خانمهای سیاهپوست شایعتر می باشد .

فیبروآدنومها  معمولا بدون درد هستند این توده ها می توانند در هر جایی از پستان ایجاد شوند اما بیشتر در قسمت بالایی و خارجی پستان ها قرار دارد و اندازه آنها حدود ۱ تا ۵ سانتیمتر می باشد.

اغلب بیشتر از یک توده وجود دارد و گاهی اوقات هر دو پستان دچار این مشکل می شوند در بعضی از خانم‌ها چندین فیبروآدنوم  همراه با زخمی شدن بافت پستان ایجاد می‌شوند .

فیبروآدنومها بی ضرر و بی خطر هستند اما اگر شما در معاینه پستان هایتان به توده ای برخوردید  باید به پزشک مراجعه نمایید تا برای بررسی های دقیق مشخص شود که سرطان پستان وجود ندارد.

تشخیص و درمان

 پزشک ممکن است برای شما درخواست سونوگرافی و ماموگرافی نماید یک نمونه از سلولهای توده مورد نظر برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده خواهد شد فیبروآدنومهای کوچک معمولا نیازی به درمان ندارند.

حدود ۳۰ درصد فیبروآدنومها در عرض دو سال به طور خود به خودی کوچک می شوند و یا اینکه به طور کامل از بین می‌روند اگر شما نگران فیبروآدنوم هستید و یا این که اندازه آن بزرگتر شده است می توانید آن را از طریق جراحی بردارید در اکثر موارد بعد از درمان فیبروآدنوم ها آنها دیگر عود نمی کند.