کرفس و لاغری

ما در حقیقت به خانه اول رسیدیم اولین جمله مقاله ای است که در سال ۲۰۰۰ با نام طب گیاهی در آمریکا به چاپ رسید.در این مقاله می افزاید انسان حداقل از ۶۰ هزار سال قبل از گیاهان به عنوان دارو استفاده می کرد.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت حدود ۸۰ درصد از جمعیت دنیا در حال حاضر از گیاهان دارویی به عنوان دارو استفاده می کنند.

این آمار ابتدا غیر واقعی به نظر می‌رسد اما وقتی طب موجود در هندوستان “آیورودا”، چین ، آمریکای لاتین ، کشورهای آفریقایی ، کشورهای جنوب شرقی آسیا و بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن، آلمان، کانادا و شوروی سابق را بررسی می‌کنیم ، آمار مذکور کاملا قابل قبول است.

آمار دیگری در مورد داروهای صنعتی جهان نشان می‌دهد حداقل ۳۰ درصد از آنها منشا گیاهی دارند.

 قدمت دارو های صنعتی تهیه شده در جهان به یک قرن می‌رسد، چرا که اولین جسم سنتزی مصنوعی تهیه شده به وسیله بشر در سال ۱۹۵۴ یعنی درست ۱۵۴ سال قبل صورت گرفت.

درضمن حدود یک و نیم قرن پیش بسیاری از کشورهای غربی که خود دارای طب سنتی نبودند، تحت تاثیر این تحول علمی قرار گرفتند و به سرعت استفاده از طب غربی و داروهای مصنوعی در آنها رواج یافت.

متاسفانه کشور ایران با وجود داشتن طب و داروسازی سنتی بسیار قوی از پرچمداران جهان محسوب می شد ،آن را به فراموشی سپرد و شروع به استفاده از طب غربی کرد.

به این ترتیب طب سنتی به جز در نقاط کوچکی از ایران که بیشتر شامل دهستان ها و نقاط دور افتاده بود فراموش شد واستفاده از داروهای شیمیایی و طب غربی رواج یافت.

 اما در حدود ۵ دهه قبل عوارض جانبی داروهای شیمیایی که ابتدا از آن غفلت شده بود توجه انسان را به خود جلب کرد و او را به تفکری عمیق فروبرد.

یکی از مهمترین و بارزترین موارد که به فاجعه تالیدومید در تاریخ پزشکی معروف است. آثار جانبی داروی تالیدومید بود که باعث تولد حدود ۲۰ هزار کودک ناقص الخلقه ، بی دست و پا ، کرولال و کور شد.

این مسئله زنگ خطری بود که جهان را تکان داد و توجه بشر را به استفاده مجدد از مواد طبیعی برای تهیه دارو ها معطوف نمود .

در این طرز تفکر قرار نبود تولید و استفاده از داروهای شیمیایی متوقف شود بلکه دانشمندان بر این عقیده بودند که ضمن توجه بسیار به عوارض جانبی داروهای شیمیایی و جلوگیری از تکرار واقعیت تلخ تالیدومید ، تا حد ممکن از مواد طبیعی و به خصوص گیاهان که بزرگترین آزمایشگاه خلقت و حاوی میلیون‌ها ماده شفابخش هستند استفاده شود.

همچنین در ۵ دهه گذشته تعصب غیرعلمی غربیان نسبت به طب و داروسازی شرق که هزاران سال قدمت دارد از میان رفت و در حال حاضر اکثر مکاتب طب شرقی مورد قبول دانشمندان قرار گرفته است.

به طوری که کشورهای غربی از بیشتر آنها مانند همیوپاتی ، طب گیاهی ، رایحه درمانی ، ماساژ درمانی ، طب چین ، طب سوزنی و غیره استفاده میکنند.

این روش‌های درمانی که طب مکمل نامیده می شوند به شکل کاملاً علمی به رشته های دانشگاهی تبدیل و متخصصان زیادی از آنها فارغ التحصیل شدند.

همچنین کتب زیادی در مورد آنها به چاپ رسیده و تحقیقات زیادی در مورد آنها صورت گرفته است .

با توجه به تغییر نگرش غربی‌ها در مورد طب و داروسازی سنتی و ایجاد این رشته ها به موازات طب غربی وزارت بهداشت نیز با طرحی مشابه برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ مبادرت به تاسیس دانشکده طب سنتی نموده و در سال ۱۳۸۷ رشته داروسازی سنتی را ایجاد کرده است.

 باید با ایجاد این دو رشته جدید رشته‌های که در آینده نه چندان دور به آنها اضافه خواهند شد ؛مجددا تجارب علمی دانشمندان بزرگ ایران زمین که زمانی یکی از پرچمداران علوم پزشکی جهان بوده و اشعه های تابناک آن به سایر نقاط جهان تابیده است زنده خواهد شد.

 یکی دیگر از دلایل رویکرد به طب سنتی در جهان ،ناکارآمد بودن طب غربی در بسیاری از موارد است.

لذا در سال‌های اخیر دانشمندان تصمیم گرفتند تا تجارب ارزشمند هزاران سال گذشته اقوام و ملل جهان را پس از گذراندن از غربال علمی به کمک طب غربی بیاورند تا مجموعه طب غربی و دهها روش سنتی بتواند جوابگوی آلام و امراض بشر باشد .

سازمان جهانی بهداشت نیز از دو دهه قبل برنامه‌های وسیعی به خصوص در کشورهای آفریقایی به مرحله اجرا گذاشته است تا قابلیت‌های بالقوه ارزشمند غربی و منابع کلان گیاهی را به فعلیت درآورد.

یکی از اقدامات سازمان جهانی بهداشت تهیه مجموعه مونوگراف های گیاهان دارویی از سراسر جهان، جهت تهیه فارماکوپه گیاهی واحدی برای جهان است که خوشبختانه چهار جلد آن ،حاوی۱۲۰ گیاه به چاپ رسیده و در حال ادامه است

و اما عنوان جدیدی در کتاب درسی فارماکوگنوزی تایلر چاپ آمریکا در مورد داروهای گیاهی جدید گیاهی قرن ۲۱ به چشم می‌خورد که می‌گوید بسیاری از بیماری‌های ویروسی مانند زونا و ایدز و بیماری‌های با عوامل شناخته شده مانند بعضی سرطان ها و پارکینسون، بیماریهای ژنتیکی مانند هموفیلی و کیست فیبروئیدی، الکلیسم، اعتیاد به سیگار، استرس و دهها مورد دیگر منتظر کشف داروهایی از دنیای گیاهان هستند.

لذا سرمایه‌گذاری‌های کلانی بر روی منابع گیاهی جهت تولید داروهای موفق گیاهی در حال انجام است.

از طرفی موفقیت های پی درپی دهه اخیر در زمینه داروهای گیاهی موثر در درمان ایدز و سرطان امیدواری و تشویق چنین سرمایه‌گذاری‌های مادی و معنوی را در دنیای گیاهان روز به روز افزایش داده است .

در خاتمه باید خاطرنشان ساخت که بشر همیشه خواستار بهتر زیستن و بهترین‌ها بوده است و کارخانجات تولید کننده مواد دارویی ، آرایشی ، بهداشتی ، صنعتی و غذایی برای موفقیت خود به دنبال خواست مردم هستند

موثرترین سلاح تبلیغاتی آنها طبیعی جلوه دادن محصولاتشان است ، تا بازار بهتری را کسب کنند.

بنابراین ،اکنون اکثر برنامه های جهانی پس از تجربه‌های فراوان به طی مسیر در مورد رفع آلام و امراض و سلامت زیستن به خانه اول رسیده اند وبه مواد طبیعی روی آوردند.

 با توجه به اینکه شناخت مکاتب طب سنتی مورد علاقه بسیاری از افراد است، لذا مشهورترین  این مکاتب به طور خلاصه در کلیات این سایت معرفی می‌شود تا موقعیت و سهم آنها در جهان پزشکی امروز شناخته شود.

منبع: جلد دوم گیاهان دارویی و گیاه درمانی-دکتر محمد حسین صالحی سورمقی