خواص علف گربه یا سنبل الطیب

سنبل الطیب ، آرام بخش بوده و برای درمان بد خوابی موثر است . اثرات دیگر آن شامل خواص آنتی بیوتیک ، صفرا آور، کاهش پرفشاری خون، آرام کردن ماهیچه های روده ، ضد سرطان و با مقدار زیاد محرک است.

گیاه شناسی سنبل الطیب

گیاهی است علفی به ارتفاع تا دو متر با ساقه ای شیار دار . برگ های این گیاه دارای وضع متقابل و متشکل از برگچه های بیضوی نوک تیز است .

قسمت مورد استفاده ی گیاه ریزوم آن است که از ریشه های زیادی پوشیده شده است. ریزوم و ریشه ها دارای بوی خاصی است که گربه را به سوی خود جلب می کند و باعث تحریکاتی در آن می شود؛ به طوری که حرکات خاصی را انجام می دهد به همین دلیل به آن علف گربه می گویند.

گلهای آن  به صورت دیهیم بر روی ساقه رشد می کند، دارای رنگ سفید یا صورتی با بوی مطبوع هستند. این گیاه اکثرا در نواحی جنگلی با راتفاع کم رشد می کند و در بعضی از نقاط ایران می روید.

منبع جغرافیایی سنبل الطیب

این گیاه بومی اروپا و آسیا است. هم چنین با شمال شرقیآمریکا سازگار شده است. گیاه در هلند، بلژیک ، فرانسه ،آلمان، شرق اروپا ، ژاپن و آمریکا کشت می شود.

ترکیبات مهم سنبل الطیب:

مهمترین ترکیبات ریشه ی گیاه ، والپوتری ایت ها و اسید والرنیک است که به میزان  ۲-۰/۵ در صد متغیر است . همچنین در اسانس  آن به میزان ۰/۷-۰/۳ در صد بورنیل استات، بتا کاریوفیلن، والرانون و والرنال موجود است.

مقدار کمی از آلکالوئیدهای والرین، ایرویدوئید، فلاونوئیدها و استرول ها از دیگر ترکیبات این گیاه می باشند. وجود دو جسم اسید والریانک و اسیذ استوکسی والریانک در گیاه استاندارد ضروری است، چون گونه های دیگر حاوی این اجسام نیستند

.تا چندی پیش والپوری ایت ها را عامل آرام بخشی والریان می دانستند، ولی جدیدا مطالعات نشان داده است که عصاره ی  آبی والریان نیز دارای این اثر است. با توجه به اینکه والریان ها در آب محلول نیستند، قسمتی از آرام بخشی گیاه مربوط به اسید والرنیک بوده که در مطالعات انسانی تأییذ شده است.

از زمانی که خاصیت موتاژنیسته والپوتری ایت ها مورد سوال قرار گرفته است، فرآورده های سنبل الطیب بیش تر از عصاره ی آبی آن تهیه و مصرف می شود که بر حسب اسید والرنیک استاندارد می گردند.

اثرات مهم سنبل الطیب:سنبل الطیب ، آرام بخش بودن و برای درمان بد خوابی موثر است . اثرات دیگر آن شامل خواص آنتی بیوتیک ، صفرا آور، کاهش پرفشاری خون ، آرام کردن ماهیچه های روده ، ضد سرطان و با مقدار زیاد محرک است.

مهمترین اثر سنبل الطیب، آرام بخش بودن آن است. اثرات دیگر آن شامل خواص آنتی بیوتیکی ، صفرا آوری، کاهش پرفشاری خون، آرام کردن ماهیچه ها روده، ضد سرطانی و با مقدار زیاد محرک هستند. همچنین اسید والریانیک دارای اثر ضد اسپاسم می باشد.

فرآورده های استاندارد گیاه در رفع بد خوابی موثر بوده و با مطالعات تجربی در زمینه ی دارونما به اثبات رسیده است.سنبل الطیب به عنوان یک آرام بخش متوسط بوده و باید ۴۵-۳۰ دقیقه قبل از خواب یا استراحت مصرف شود.

عوارض جانبی سنبل الطیب:

اصولا مصرف والریان در حد دارویی بدون عارضه است و از طرف FDAآمریکا ورود آن به مواد غذایی بلامانع اعلام شده است.

مهم ترین اثرات گزارش شده سنبل الطیب:

ضد درد ، ضد میکروب، ضد تشنج ، ضد شوره سر ، ضد اسپاسم، ضد عفونی کننده ، ضد سرطان، ضد زخم های داخلی ، ضد اضطراب، ضد نفخ، آرام بخش، سیتوتوستیک، هضم کننده ، ادرار آور، صفرا آور، محافظ کبد، خواب آور، کاهش دهنده پرفشاری خون، محرک و ضد کرم ، درمان بد خوابی ، آرام کردن ماهیچه های روده

نکات قابل توجه:

۱- کسانی که می خواهند به طور مداوم از سنبل الطیب یا فرآورده های آن استفاده کنند ، باید پس از هردو هفته مصرف یک یا دو هفته مصرف آن را قطع کنند.

۲-کسانی که می خواهند از ریشه سنبل الطیب به طور مستقیم استفاده کنند، بهتر است آن را در هاون له نموده  و بر روی ۵ گرم له شده یک لیوان آب ریخته و مدت حداکثر ۵ دقیقه بجوشانند و سپس صاف کرده و میل کنند.