گرده نخل

گرده نخل در طب سنتی برای درمان ناباروری مردان  و افزایش کیفیت اسپرم مورد استفاده است.گرده نخل میل جنسی در زنان و مردان را افزایش می دهد.گرده نخل نر برای درمان نازایی در زنان مورد استفاده است.

گرده نخل نر و بارداری

گرده نخل پودری سفید رنگ است که از تاره درخت نخل نر گرفته می شود. باغداران با قرار دادن کمی گرده در میان تاره های درخت ماده، درختان ماده را بارور می کنند.

در صورتی که عمل ترکیب گرده درخت نر و ماده به طور صحیح صورت نگیرد، میوه حاصله نارس بوده و محصول مرغوب تولید نمی شود.

گرده علاوه بر آنکه سبب تولید محصولاتی مرغوب از درخت جنس ماده از جمله رطب، خرما و … می شود،حکمت دارویی نیز دارد.

مصرف روزانه خرما از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند،شیره خرما به عنوان ماسک طبیعی صورت کاربرد داشته و برطرف کننده جوش و جای جوش است،شیره خرما انرژی زا بوده و برای تناسب اندام بسیار کاربرد دارد.

از گرده نخل نر برای درمان نازایی استفاده می کنند. البته گرده تنها در صورتی ناباروری را درمان می کند که مشکل خانم و آقا تنها در ضعف تولید اسپرم و تخمک گذاری باشد و مشکل خاص دیگری نداشته باشند.

به دلیل طبع گرم این گرده ی شفابخش احتمال اینکه جنسیت نوزاد پسر باشد خیلی زیاد است

خواص گرده نخل

گرده نخل حاوی خواص دارویی فراوان است: از جمله مبارزه با بیماری های مختلف بدن و بهبود باروری. در بین اجزاء آن، استروژن (هورمون جنسی) وجود دارد که تولید تخمک ها را فعال کرده و چرخه قاعدگی زنان را منظم می کند.

گرده نخل در مورد مردان، کیفیت اسپرم ها را بهبود می بخشد از این رو تعداد اسپرمانوزوئید را افزایش داده و باعث تحرک آنها می شود.

این مشخصات، گرده خرما را تبدیل به یک تقویت کننده جنسی طبیعی می کند تا با عدم میل جنسی مبارزه کرده و میل جنسی در زنان و مردان را افزایش دهد.

گرده نخل دارای تقریبا ۱۷ درصد گلوکز، ۲۲ درصد پروتئین، ۵۴ درصد کلسیم و ویتامین B7 و B است. عناصر معدنی مانند فسفر، منیزیم، پتاسیم، آهن و هورمون استرون نیز در بین عناصر آن یافت می شوند.

علاوه بر این، سرشار از آنزیم های مورد نیاز برای متابولیسم است و همچنین دارای روغن های آنتی اکسیدان برای فعال سازی و احیا سلول های بدن است.

 گرده نخل درمان ناباروری مردان و افزاینده کیفیت اسپرم است.گرده نخل درخت نر درمان نازایی زنان است ،گرده نخل افزاینده میل جنسی در زنان و مردان می باشد

خواص دارویی گرده نخل

عناصر گرده نخل، خواص دارویی مطلوبی برای درمان اختلالات مختلف بدن دارند.

۱. درمان پروستات 

گرده نخل خرما سرشار از مواد معدنی و دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی فراوان است، بنابراین برای جلوگیری از مشکلات پروستات در مردان و درمان بیماران دارای مشکلات غددی تجویز می شود.

۲. درمان بواسیر 

گرده نخل عملکرد کلیه را بهبود می کند؛ بنابراین یک روش مناسب برای درمان بواسیر است.

۳. التهاب ملتحمه و سایر مشکلات چشمی

اصل تکثیر مجدد سلول ها از مشخصات گرده خرما است. شدیدا توصیه می شود که از این گرده برای درمان بیماری های مربوط به چشم مانند التهاب ملتحمه و تراخم به ویژه در اشخاصی که از فرسودگی سلولی رنج می برند، استفاده شود.

۴. باروری و درمان نازایی 

همانطور که پیش تر ذکر شد، گرده خرما کمیت و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشیده و باعث تحرک آنها می شود، بنابراین برای زوج ها (زن و شوهرها) با این مشکل می توانند بسیار کمک کننده باشد.

پودر نخل تنها مناسب مردان نیست و این گرده چرخه قاعدگی زنان را تنظیم کرده و تولید تخمک ها را فعال می کند و این امر ممکن است؛ زیرا حاوی هورمون استرون است، که یک تقویت کننده جنسی طبیعی در زمینه کم بودن و سردی میل جنسی محسوب می شود.

۶. برای مردان نابارور

گرده نخل یک درمان گیاهی موثر برای مردان نابارور است. مشخص شده است که کیفیت اسپرم ها را بدون عوارض جانبی بهبود می بخشد.

برآورد شده است که حدود ۵۰ درصد از ناباروری مردان قابل درمان است؛ زیرا به علت شیوه زندگی، محیط و عوامل تغذیه ای به وجود می آید.

در حقیقت، ناباروری بر زندگی ۱۵ درصد از زوج ها تاثیر گذار است. با این وجود، افرادی که از ناباروری رنج می برند، ممکن است بخواهند یک درمان طبیعی را برای حل این مشکل امتحان نمایند.

دانه های کنجد می تواند به درمان ناباروری مردان کمک کند. جدا از این، مطالعات نشان می دهد که گرده کف نخل می تواند در بهبود کیفیت اسپرم موثر باشد.

در ادبیات عوام گرده به عنوان منبعی غنی از ویتامین ها و اسید های آمینه مشهور بوده است که در بدن انسان تاثیر شگفت آوری به خصوص بر تجدید قدرت جوانی و افزایش نیروی جنسی در مردان دارد. اعراب در زمانهای قدیم برای درمان ناتوانی جنسی از گرده خرما استفاده می کردند .

امروزه کشف هورمون های گونادو تروپین در گرده خرما ؛ استفاده آن را درمان در عقیمی توسط اعراب بدوی تائید می کند همچنین وجود هورمون های محرک جنسی در گرده ثابت شده است .

۷. درمان بیماران دیابتی

پزشکان گرده را در درمان علائم دیابت موثر تشخیص داده اند بر اساس نتایج حاصله از تحقیقات دکتر گاموسگا در یک مرکز تحقیقاتی در لهستان ؛ مصرف روزانه ۲۳ گرم گرده به مدت ۲ هفته میزان قند ادرار را ۸/۴۱ ٪ در لیتر کاهش داده است

همچنین به نظر می رسد گرده در بعضی مراحل در بیماری قندو بهبود آن اثر مثبت داشته باشد .

۸. درمان بیماری های عصبی

ضعف اعصاب وضعیتی است که بر اثر ضعف عمومی بدن به وجود می آید و عصبی بودن اغلب با کم خونی همراه است افسردگی نیز ناشی ازضعف عمومی است گرده در درمان تعدادی از بیماری سیستم عصبی موثر می باشد.

افرادی که به مدت یک هفته از گرده استفاده کرده اند عصبی نشده فعالتر و به زندگی خوشبین تر شده اند به طوریکه این اشخاص علاقه زیادی به کار یافته و حالت افسردگی آنان از بین رفته است .

۹. خواص آنتی بیوتیکی 

نتایج تحقیقات چاوین و لنو ماند نشان داد که گرده دارای آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین بوده و قادر به جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم ها یی نظیر سالمونلا است

همچنین تحقیقات نشان داده است که وقتی موش ها به مدت ۳ ماه با رزیم غذایی محتوی گرده تغذیه شدند، فضولات آن ها فاقد میکروب ( داری هاگ های غیر فعال باکتری بوده است ) و با توجه به نتایج این آزمایشات به نظر می رسد که گرده گل دارای مواد آنتی بیوتیکی فعال می باشد .

 گرده نخل درمان ناباروری مردان و افزاینده کیفیت اسپرم است.گرده نخل درخت نر درمان نازایی زنان است ،گرده نخل افزاینده میل جنسی در زنان و مردان می باشد

استفاده های دیگر 

پودر نخل علاوه بر داشتن اثراتی برای محافظت در برابر بیماری های خاص، یک مکمل غذایی مناسب برای بهبود عملکرد ارگان های خاص است. بنابراین، به دلیل چربی بالا بدن را تنظیم می کند.

این گرده به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده که مانع از بسیاری از بیماری ها از جمله سرما خوردگی و آنفولانزا می شود.

علاوه بر این، به طور کلی گرده نخل به عنوان تولیدکننده سلول در بدن عمل می کند. با همراه داشتن مقدار بسیاری ویتامین، آنزیم ها و مواد معدنی به بهبود عملکرد مغز کمک می کند.

گرده نخل همچنین یک انرژی دهنده عالی و ضدپیری قدرتمند است.

در واقع، گرده نخل به طور گسترده و به صورت درمانی سنتی برای درمان ناباروری مردان مورد استفاده قرار گرفته است وهمچنین افزاینده میل جنسی می باشد

مطالعات انجام شده

محققان ایرانی در سال ۲۰۱۴ مطالعه تجربی جهت بررسی اثر گرده نخل بر روی پارامترهای اسپرم و همچنین سیستم تولید مثل موش صحرایی بالغ نر انجام دادند.

تجویز خوراکی گرده نخل تنها ۳۵ روز پس از شروع مصرف آن، افزایش تعداد اسپرم، کیفیت DNA و تحرک را نشان داده است.

تقریبا ۳۶ موش صحرایی در این مطالعه بررسی شده و به چندین گروه تجربی تقسیم شدند که هر کدام از این گروه ها، دوزهای مختلف از گرده نخل را مصرف کرده بود.

محققان نمونه خون گرفته تا سطح خون مشخص شود و دریافتند ۱۲۰ و ۲۴۰ میلی گرم/ کیلوگرم از دوز به میزان قابل توجهی بر بهبود کیفیت اسپرم ها تاثیرگذار است.

در این مطالعه مشخص شد که هیچ عوارض جانبی در مصرف کنندگان پس از مصرف گرده نخل وجود ندارد و می تواند باعث افزایش شاخص باروری مردان شود.

گرده نخل دارای طبعی گرم بوده و احتمال پسردار شدن را افزایش می دهد.

به دلیل اینکه امکان دارد خیلی از افراد از بوی گرده خرما خوششان نیاید، برای مصرف می توان گرده نخل را با عسل و کمی دارچین مخلوط کرد.

نحوه مصرف گرده نخل و عسل و دارچین برای بارداری

می توانید هر روز صبح نصف قاشق چایخوری گرده خرما را با یک قاشق چایخوری عسل و نصف قاشق چایخوری دارچین در یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و قبل از صبحانه میل کنید.

جمع آوری گرده

گرده  را با تکاندن شاخه های تاره جمع آوری می کنند. بایستی در محیطی بسته بدون وزش باد که کف اتاق با کاغذ پوشانده شده باشد تهیه کنند.

ذرات گرده  آنقدر ریز و نرم است که به هر شیء میچسبد و با کوچکترین حرکتی غبار شده و به هوا می رود. جمع کردن آن با پَر بر روی کاغذ کار را آسانتر می کند.

محصولات مرتبط با این نوشته

معجون پاناکس جینسینگ